EV28-1.0-02-36M
EV28-1.0-02-36M
Part Number EV28-1.0-02-36M
Description COMMON MODE CHOKE 36MH 1A 2LN TH
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 36mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1A DCR 591mOhm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
EV28-1.0-02-36M - Product Attributes
Categories
Filters / Common Mode Chokes
Datasheet EV,EH Series
Standard Package 500
Manufacturer Schaffner EMC Inc.
Series EV
Packaging Tube
Part Status Active
Filter Type Power Line
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 36mH @ 400Hz
Current Rating (Max) 1A
DC Resistance (DCR) (Max) 591mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 250V
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.150" L x 0.827" W (29.20mm x 21.00mm)
Height (Max) 1.406" (35.70mm)