EV24-0.5-02-44M
EV24-0.5-02-44M
Part Number EV24-0.5-02-44M
Description CMC 44MH 500MA 2LN TH
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 44mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 500mA DCR 1.25Ohm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
EV24-0.5-02-44M - Product Attributes
Categories
Filters / Common Mode Chokes
Datasheet EV,EH Series
Standard Package 500
Manufacturer Schaffner EMC Inc.
Series EV
Packaging Tube
Part Status Active
Filter Type Power Line
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 44mH @ 400Hz
Current Rating (Max) 500mA
DC Resistance (DCR) (Max) 1.25Ohm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 250V
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
Height (Max) 1.185" (30.10mm)