EV24-3.0-02-1M2
EV24-3.0-02-1M2
Part Number EV24-3.0-02-1M2
Description CMC 1.2MH 3A 2LN TH
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.2mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 3A DCR 29mOhm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
EV24-3.0-02-1M2 - Product Attributes
Series EV
Packaging Tube
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 1.2mH @ 400Hz
Current Rating (Max) 3A
DC Resistance (DCR) (Max) 29mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 250V
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
Height (Max) 1.185" (30.10mm)