EV35-2.0-02-20M
EV35-2.0-02-20M
Part NumberEV35-2.0-02-20M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EV35-2.0-02-20M - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEV
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency20mH @ 400Hz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)150mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.417" L x 0.965" W (36.00mm x 24.50mm)
Height (Max)1.681" (42.70mm)