EV20-0.3-02-33M
EV20-0.3-02-33M
Part NumberEV20-0.3-02-33M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EV20-0.3-02-33M - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEV
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency33mH @ 10kHz
Current Rating (Max)300mA
DC Resistance (DCR) (Max)1.78Ohm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Height (Max)1.024" (26.00mm)