DC630R-562M
DC630R-562M
Part NumberDC630R-562M
Detailed Description
DC630R-562M - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)11.7A
Current - Saturation29A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)