DC630R-682M
DC630R-682M
Part NumberDC630R-682M
Detailed Description
DC630R-682M - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)10.5A
Current - Saturation26A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)