DC630R-104K
DC630R-104K
Part NumberDC630R-104K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
DC630R-104K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesDC630R
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)3.21A
Current - Saturation6.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)95mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)