DC630R-154K
DC630R-154K
Part NumberDC630R-154K
Detailed Description
DC630R-154K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)2.97A
Current - Saturation5.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)111mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)