DC630R-683K
DC630R-683K
Part NumberDC630R-683K
Detailed Description
DC630R-683K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)3.57A
Current - Saturation8.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)77mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)