DC630R-183K
DC630R-183K
Part NumberDC630R-183K
Detailed Description
DC630R-183K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)7A
Current - Saturation16A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
DC630R-183K - Related Products
More >>
DC630R-183K API Delevan Inc., 18µH Unshielded Wirewound Inductor 7A 20mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, DC630R View