A750MS108M1AAAE013
A750MS108M1AAAE013
Part NumberA750MS108M1AAAE013
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
A750MS108M1AAAE013 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum - Polymer Capacitors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerKEMET
SeriesA750
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency225mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency4.5A @ 100kHz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)