A750MS567M1EAAE015
A750MS567M1EAAE015
Part NumberA750MS567M1EAAE015
Detailed Description
A750MS567M1EAAE015 - Product Attributes
TypePolymer
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency245mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency4.9A @ 100kHz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)