RN116-2-02-3M3
RN116-2-02-3M3
Part NumberRN116-2-02-3M3
Detailed Description
RN116-2-02-3M3 - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency3.3mH @ 10kHz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)70mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
Height (Max)0.531" (13.50mm)