PQ3218-6R0-50-T
PQ3218-6R0-50-T
Part NumberPQ3218-6R0-50-T
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PQ3218-6R0-50-T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package75
ManufacturerStandex-Meder Electronics
SeriesPQ
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlanar
Material - CoreFerrite
Inductance6µH
Tolerance-
Current Rating (Amps)50A
Current - Saturation57A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)