PQ2614BLA-6R8K
PQ2614BLA-6R8K
Part NumberPQ2614BLA-6R8K
Detailed Description
PQ2614BLA-6R8K - Product Attributes
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPQ2614BLA
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)30A
Current - Saturation26A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.6mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25MHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)