PQ2614BLA-1R0K
PQ2614BLA-1R0K
Part Number PQ2614BLA-1R0K
Description FIXED IND 1UH 30A 1.2MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Wirewound Inductor 30A 1.2mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
PQ2614BLA-1R0K - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet PQ2614BHA,BHA Series
Standard Package 25
Manufacturer Bourns Inc.
Series PQ2614BLA
Packaging Tray
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 30A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.2mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 61MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)