PQ2617BHA-100K
PQ2617BHA-100K
Part NumberPQ2617BHA-100K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PQ2617BHA-100K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package25
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPQ2617BHA
PackagingTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)28A
Current - Saturation31.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)