FN7513-16-M4
FN7513-16-M4
Part NumberFN7513-16-M4
Detailed Description
FN7513-16-M4 - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current16A
DC Resistance (DCR) (Max)0.58mOhm (Typ)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Size / Dimension1.061" Dia x 3.031" L (26.95mm x 77.00mm)
Height (Max)-
Thread SizeM16x2
FN7513-16-M4 - Related Products
More >>
FN7513-16-M4 Schaffner EMC Inc., 0.1µF Feed Through Capacitor 1000V (1kV) 16A 0.58mOhm (Typ) Axial - Threaded Terminals, FN 751X View