FN7511-10-M3
FN7511-10-M3
Part NumberFN7511-10-M3
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial - Threaded Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
FN7511-10-M3 - Product Attributes
Categories Filters / Feed Through Capacitors
Datasheet
Standard Package10
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesFN 751X
PackagingTray
Part StatusActive
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current10A
DC Resistance (DCR) (Max)0.8mOhm (Typ)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Insertion Loss-
Temperature Coefficient-
RatingsY2
Size / Dimension0.663" Dia x 2.244" L (16.85mm x 57.00mm)