EH24-0.8-02-18M
EH24-0.8-02-18M
Part NumberEH24-0.8-02-18M
Detailed Description
EH24-0.8-02-18M - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency18mH @ 400Hz
Current Rating (Max)800mA
DC Resistance (DCR) (Max)438mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max)0.827" (21.00mm)