DGH105Q2R7
DGH105Q2R7
Part NumberDGH105Q2R7
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
DGH105Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDGH
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance1F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)200mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C