DGH305Q2R7
DGH305Q2R7
Part NumberDGH305Q2R7
Detailed Description
DGH305Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package500
Part StatusActive
Capacitance3F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C