DC780R-822L
DC780R-822L
Part NumberDC780R-822L
Detailed Description
DC780R-822L - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package250
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)11.4A
Current - Saturation38A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.772" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.831" (21.10mm)