DC780R-184K
DC780R-184K
Part NumberDC780R-184K
Detailed Description
DC780R-184K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package60
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)4A
Current - Saturation8.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.772" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.831" (21.10mm)