DC780R-104K
DC780R-104K
Part NumberDC780R-104K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
DC780R-104K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesDC780R
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)4A
Current - Saturation10.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.772" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.831" (21.10mm)