DC780R-224K
DC780R-224K
Part NumberDC780R-224K
Detailed Description
DC780R-224K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)2.8A
Current - Saturation7.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.772" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.831" (21.10mm)