B78108E1683J009
B78108E1683J009
Part NumberB78108E1683J009
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
B78108E1683J009 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2500
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesB78108E
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)780mA
Current - Saturation720mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900mOhm Max
Q @ Freq45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6.5MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)