B78108E1682K000
B78108E1682K000
Part NumberB78108E1682K000
Detailed Description
B78108E1682K000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC+
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)2.45A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)105mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)