B78108S1222K000
B78108S1222K000
Part Number B78108S1222K000
Description FIXED IND 2.2UH 1A 250 MOHM TH
Package / Case Axial
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 1A 250mOhm Max Axial
Payment Methods
Delivery Services
B78108S1222K000 - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet B78108S, B78148S Series
Standard Package 5000
Manufacturer EPCOS (TDK)
Series BC
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Q @ Freq 55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 140MHz
Ratings -
Operating Temperature -
Inductance Frequency - Test 7.96MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)