B78108S1152K000
B78108S1152K000
Part NumberB78108S1152K000
Detailed Description
B78108S1152K000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200mOhm Max
Q @ Freq55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant165MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)