B78108E1472K000
B78108E1472K000
Part NumberB78108E1472K000
Detailed Description
B78108E1472K000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC+
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)2.75A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)85mOhm Max
Q @ Freq45 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)