357DCN2R7M
357DCN2R7M
Part Number357DCN2R7M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
357DCN2R7M - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package40
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance350F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C