256DCN2R7Q
256DCN2R7Q
Part Number256DCN2R7Q
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
256DCN2R7Q - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance25F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)30mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C