257DCN2R7SDP
257DCN2R7SDP
Part Number257DCN2R7SDP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
257DCN2R7SDP - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package25
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance250F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C