304DCN2R7SCBB
304DCN2R7SCBB
Part Number304DCN2R7SCBB
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
304DCN2R7SCBB - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance300mF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)1Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
304DCN2R7SCBB - Related Products
More >>
304DCN2R7SCBB Illinois Capacitor, 300mF (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 1Ohm 1000 Hrs @ 60°C, DCN View