105DCN2R7S
105DCN2R7S
Part Number105DCN2R7S
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
105DCN2R7S - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance1F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)400mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C