107DCN2R7Q
107DCN2R7Q
Part Number107DCN2R7Q
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
107DCN2R7Q - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance100F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C