160U02A102MT4W
160U02A102MT4W
Part Number160U02A102MT4W
Detailed Description
160U02A102MT4W - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientGBBL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBonding Mountable, Single Layer
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.025" L x 0.025" W (0.64mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.23mm)