101V50Y102MT4W
101V50Y102MT4W
Part Number101V50Y102MT4W
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
101V50Y102MT4W - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerJohanson Dielectrics Inc.
Series-
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
FeaturesHigh Q, Low Loss, Bonding Mountable, Low Profile, Single Layer
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, SLCC
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.008" (0.20mm)