VCMT136E-470MN5
VCMT136E-470MN5
Part NumberVCMT136E-470MN5
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
VCMT136E-470MN5 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesVCMT136E
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreMetal
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.2A
Current - Saturation3.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)104mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)