VCMT136E-100MN5
VCMT136E-100MN5
Part NumberVCMT136E-100MN5
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
VCMT136E-100MN5 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesVCMT136E
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreMetal
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)11A
Current - Saturation9.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17.2mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)