VCMT136E-150MN5
VCMT136E-150MN5
Part NumberVCMT136E-150MN5
Detailed Description
VCMT136E-150MN5 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesVCMT136E
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)8.5A
Current - Saturation7.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)28.2mOhm Max
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)