SDER031B-6R8MS
SDER031B-6R8MS
Part Number SDER031B-6R8MS
Description FIXED IND 6.8UH 1.25A 307MOHM SM
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Inductor 1.25A 307mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
SDER031B-6R8MS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet SDER031B Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series SDER031B
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.25A
Current - Saturation 1.24A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 307mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)