SDER041H-1R0MS
SDER041H-1R0MS
Part NumberSDER041H-1R0MS
Detailed Description
SDER041H-1R0MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDER041H
PackagingCut Tape (CT)
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.3A
Current - Saturation3.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
SDER041H-1R0MS - Related Products
More >>
SDER041H-1R0MS Delta Electronics/Cyntec, 1µH Shielded Inductor 4.3A 25mOhm Max Nonstandard, SDER041H View