RN116-1-02-10M
RN116-1-02-10M
Part NumberRN116-1-02-10M
Detailed Description
RN116-1-02-10M - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency10mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1A
DC Resistance (DCR) (Max)210mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
Height (Max)0.531" (13.50mm)