RN112-2-02-1M8
RN112-2-02-1M8
Part NumberRN112-2-02-1M8
Detailed Description
RN112-2-02-1M8 - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency1.8mH @ 10kHz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)74mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.697" L x 0.673" W (17.70mm x 17.10mm)
Height (Max)0.508" (12.90mm)