RN242-1.4-02-27M
RN242-1.4-02-27M
Part NumberRN242-1.4-02-27M
Detailed Description
RN242-1.4-02-27M - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency27mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1.4A
DC Resistance (DCR) (Max)500mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height (Max)1.362" (34.60mm)