RN122-2-02-6M8
RN122-2-02-6M8
Part NumberRN122-2-02-6M8
Detailed Description
RN122-2-02-6M8 - Product Attributes
SeriesRN
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency6.8mH @ 10kHz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)156mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
Height (Max)0.531" (13.50mm)