PTL60-15O1-104B2
PTL60-15O1-104B2
Part NumberPTL60-15O1-104B2
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTL60-15O1-104B2 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package750
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTL
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard, LED
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)